Koniec tamtego wieku
Wielki przegląd sztuki Młodej Polski
Koniec tamtego wieku
Jutro w warszawskim Muzeum Narodowym zostanie otwarta największa w historii naszego muzealnictwa wystawa polskiego modernizmu.
"Koniec wieku" jest przedsięwzięciem monumentalnym: pokazano 640 prac powstałych w latach 1890--1914. Eksponaty autorstwa 110 twórców wypożyczono z 30 muzeów i bibliotek krajowych, z dwóch placówek zagranicznych -- Lwowa i Wilna, ze zbiorów prywatnych i od potomków artystów. Obok prac znanych, "podręcznikowych", zobaczymy dzieła nigdy dotąd nie prezentowane. Najbogatszy jest wybór obrazów -- 310 prac. Obok nich rozmieszczono 70 rzeźb oraz 100 różnych obiektów użytkowych i dekoracyjnych. Zaś zestaw 160 grafik i rysunków wystawiono osobno, w wydzielonych salach.
Całość podzielono na 13 działów, którym nazwy nadano od tytułów wybranych dzieł.
Autorzy "Końca wieku" -- Elżbieta Charazińska i Łukasz Kossowski -- spróbowali scharakteryzować tamtą epokę, odtwarzając jej duchową i artystyczną aurę, nie pomijając także życia codziennego. Zaakcentowali najpopularniejsze tematy, pojawiające się w sztuce przełomu stuleci, podkreślając symboliczną wymowę większości motywów; zwrócili uwagę na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta