Podwodna mapa
Podwodna mapa
Rywalizują ze sobą sportowcy, producenci samochodów, proszków do prania, ale także -- co wcale nie jest mitem -- naukowcy. I niekoniecznie ich rywalizacja dotyczy budowania nowych broni. Najlepszym tego przykładem jest ciche, dyskretne, ale zażarte współzawodnictwo "dla sławy" pomiędzy Europą a Stanami Zjednoczonymi; jest to współzawodnictwo na poziomie zarazem bardzo niskim i bardzo wysokim, ponieważ dotyczy dna morskiego oglądanego z kosmosu. Rezultat tej rywalizacji jest następujący: Po raz pierwszy udało się uzyskać topograficzny obraz niemal całej powierzchni oceanicznego dna.
Triumf rozsądku
W czasie specjalnie zorganizowanej konferencji prasowej, dwaj geofizycy amerykańscy -- Walter Smith z National Oceanic and Atmospheric Administration oraz David Sandwell ze Scripps Institution of Oceanography -- zaprezentowali dziennikarzom zupełnie nową mapę światowego wszechoceanu. Wykonano ją na podstawie danych dostarczonych przez dwa satelity. Pierwszym był amerykański satelita wojskowy Geosat wystrzelony w 1985 roku; jego głównym celem było zbieranie informacji niezbędnych przy naprowadzaniu na cel rakiet i okrętów podwodnych. Drugim był cywilny satelita ERS-1 umieszczony na orbicie w 1991 roku przez Europejską Agencję Kosmiczną.
Rezultaty uzyskiwane przez obydwa satelity -- oddzielnie -- były okryte...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta