Statutowy bryk
O czym każdy spółdzielca wiedzieć powinien
Statutowy bryk
Jeżeli dwie spółdzielnie mieszkaniowe mają identyczne statuty, to jeden znich jest plagiatem. Nie ma bowiem dwóch identycznych spółdzielni mieszkaniowych, a zatem nie mogą istnieć takie same statuty.
Zgodnie z ustawą -- Prawo spółdzielcze (dalej w skrócie: pr. spółdz. ) z 16 września 1982 r. (tekst jedn. : Dz. U. z 1995 r. nr 54, poz. 288 z późn. zm. ) przy tworzeniu statutu przepisy pr. spółdz. dzielą się na takie, które:
1) muszą być brane pod uwagę, 2) mogą być brane pod uwagę:
a) w nawiązaniu do przepisów fakultatywnych pr. spółdz. ,
b) dla uzupełnienia statutu przez postanowienia nie mające źródeł w pr. spółdz.
Niżej przedstawiony bryk ogranicza się przede wszystkim do tych przepisów pr. spółdz. , których interpretacja wymaga przemyśleń, oraz do tych, które są niezbędne, zakładając, że do nich należą również przepisy fakultatywne. Świadomie został pominięty art. 3 pr. spółdz. , ponieważ wymaga on autentycznej wykładni.
Nieodzowne elementy
Art. 5 § 1 wylicza nieodzowne elementy statutu i oznacza potrzebę rozwijania w statucie postanowień związanych z działalnością spółdzielni. Ten właśnie przepis...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta