Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zamówienia publiczne: pytania i wątpliwości

14 listopada 1996 | Prawo | EM

Zamówienia publiczne: pytania i wątpliwości

Elwira Marszałkowska-Krześ, Sławomir Krześ

Podstawowy tryb udzielania zamówienia publicznego -- przetarg nieograniczony -- limitowany jest minimalną kwotą wartości przetargu w wysokości 20. 000 ECU, co stanowi równowartość ponad 71. 000 zł. Praktycznie od tej kwoty zaczynają się przetargi, nic więc dziwnego, że budzą często duże emocje, wywołują też różne wątpliwości co do wyników poszczególnych przetargów czy ich zasad w różnych branżach.

Wątpliwości takie może usunąć -- lub przynajmniej ograniczyć -- czytelny i powszechnie dostępny system odwoławczy. Tych warunków, naszym zdaniem, nie spełnia system przewidziany w ustawie z 10 czerwca 1994 r. o zamówieniach publicznych (Dz. U. nr 76, poz. 344 z późn. zm. , dalej w skrócie ustawa) .

Jak trafnie podkreśla Ryszard Sadlik w artykule "Protesty i odwołania w postępowaniu o zamówienia publiczne" ("Rz" z 5 listopada) przesłanką skorzystania ze środków o dwoławczych przewidzianych w ustawie jest uszczerbek interesu prawnego dostawców lub wykonawców w wyniku naruszenia przez zamawiającego określonych w niej zasad udzielania zamówień (art. 79 ust. 1 ustawy) . Oczywiście ze środka odwoławczego może skorzystać wyłącznie dostawca lub wykonawca...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 911

Spis treści
Zamów abonament