Prace interwencyjne jako egzamin
Większość bezrobotnych chce stałego zatrudnienia
Prace interwencyjne jako egzamin
Kontrakty menedżerskie dopiero torują sobie drogę w naszej rzeczywistości gospodarczej. W 11 numerze mesięcznika "Prawo Pracy" Waldemar Gujski omawia najistotniejsze kwestie związane z tą formą zatrudnienia menedżera w przedsiębiorstwie państwowym.
Rada pracownicza przedsiębiorstwa może wystąpić do organu założycielskiego o powierzenie zarządzania firmą osobie fizycznej lub prawnej. W tym ostatnim przypadku umowa musi przewidywać, kto w imieniu osoby prawnej będzie dokonywał tzw. czynności zarządu. Zarządca jest umocowany do składania wszelkich oświadczeń woli i do reprezentowania zarządzanego przedsiębiorstwa. Następuje to na podstawie umowy zawartej na czas oznaczony, nie krótszy jednak niż 3 lata.
Wolna wola
Treść umowy, zgodnie z zasadą swobody umów, została generalnie pozostawiona woli stron. Ustawodawca zmusił je jedynie do określenia:
1. obowiązków zarządcy w zakresie bieżącego zarządzania oraz zmian i usprawnień w przedsiębiorstwie,
2. zasad wynagradzania zarządcy, w tym prawa do udziału w zysku przedsiębiorstwa,
3. kryteriów oceny efektywności zarządzania,
4. odpowiedzialności za powierzone przedsiębiorstwo.
Wszelkie inne postanowienia umowy zależą tylko od woli...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta