Otton, Wojciech i państwo polskie
Od jak dawna jesteśmy w Europie?
Otton, Wojciech i państwo polskie
Rozmowa z Andrzejem Buko z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w Warszawie
Zbliża się tysiąclecie zjazdu gnieźnieńskiego, podczas którego cesarz Otton. .. i tak dalej, pamiętamy ze szkoły. Co pan na to, panie profesorze, jako archeolog, specjalista od wczesnego średniowiecza?
No właśnie, w połowie bieżącego roku Komitet Badań Naukowych rozstrzygnął konkurs na program badawczy tego zagadnienia, nazwany zresztą precyzyjnie "Polska w dobie zjazdu gnieźnieńskiego i jej miejsce w kulturze europejskiej X -- XX w. " Wyłoniono zwycięzcę, został nim Instytut Archeologii i Etnologii PAN.
Jakie są cele programu? Dziesięć wieków to szmat czasu, czy można to wszystko zmieścić -- niech nam czytelnicy wybaczą tę perłę językową -- "w jednym temacie"?
Prawdę mówiąc, na program składają się dwa główne tematy przyjęte przez KBN. Ponadto, obydwa można rozpatrywać w podwójnej perspektywie -- naukowej i ogólnospołecznej. Zacznijmy od perspektywy naukowej. W ramach pierwszego tematu -- "Polska doby zjazdu gnieźnieńskiego" -- realizowane będą 33 szczegółowe zadania badawcze dotyczące początków państwa polskiego i jego głównych ośrodków. Będą to prace o charakterze interdyscyplinarnym, obok...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta