Nieszczęścia Afryki i sumienie Europy
Gwałtowne przerwanie ciągłości tradycji, zanik utrwalonych od wieków afrykańskich obyczajów -- to wynik dziesiątków lat europejskiej kolonizacji. Jej rezultatem była utrata przez większość Afrykanów świadomości, co jest złe, a co dobre, wiedzy o tym, jak w życiu należy postępować.
Nieszczęścia Afryki i sumienie Europy
Kazimierz Dziewanowski
Afryka: stały temat wieczornych wiadomości telewizyjnych. Dziś Zair i Rwanda. Niedawno Burundi. Przedtem Somalia. Jeszcze wcześniej Uganda, Sudan, Biafra, Etiopia, Angola. No i Libia, Algieria, Afryka Południowa. Stosy trupów; rzeki niosące, ku satysfakcji krokodyli, ludzkie zwłoki. Ludzie ginący z głodu, chorzy, porąbani maczetami.
Jak powiedział Ryszard Kapuściński, pisarz, który wiele z tych rzeczy widział bez pośrednictwa kamery -- to się dobrze pokazuje w telewizji. Nie wolno jednak zamykać oczu. Niedobrze byłoby przywyknąć do tych wieczornych okropności jako do stałej pozycji programu, na którą nie ma rady, więc przejdźmy do innych atrakcji: może jakiś serial, może dreszczowiec, może komedia?
Myślę, że warto przyjrzeć się sprawie dokładniej, inaczej. Nie wymazywać z pamięci, ale i nie kwitować mało zobowiązującym współczuciem. Myślę, że należy przynajmniej próbować zrozumieć: Skąd się to bierze, jakie są przyczyny? Czy kiedyś znajdzie się jakieś...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta