Decentralizacja kwestią racji stanu
Obecny podział administracyjny iustrój wewnętrzny państwa są nieefektywne, zachowawcze i skazują wiele części Polski na stagnację. Utrzymywanie starych form jest sprzeczne z podstawowymi interesami Polski.
Decentralizacja kwestią racji stanu
Wojciech Szczęsny Kaczmarek
Reforma administracji publicznej to pilna konieczność o wadze racji stanu. Bez jak najszybszego przeprowadzenia kolejnych etapów tego przedsięwzięcia zagrożone jest powodzenie przemian nie tylko ustrojowych, ale także gospodarczych i społecznych.
Władze na każdym szczeblu organizacji państwa winny być pod kontrolą organów przedstawicielskich pochodzących z bezpośrednich wyborów. Aby jednak demokracja nie była pozorna, władze powinny mieć konkretne, ustawowo określone kompetencje i wystarczające do ich wykonania fundusze.
Jeśli przyjmujemy te zasady kardynalne, to wynikają z nich następujące założenia reform:
* Przebudowa centrum władzy powinna nastąpić zjednoczesną decentralizacją decyzji o charakterze regionalnym na szczebel silnych województw.
* Decentralizacja spraw publicznych o znaczeniu lokalnym i regionalnym powinna oznaczać przekazanie spraw publicznych na możliwie najniższy poziom, na którym dane obowiązki będzie można wykonać. Należy przy tym porzucić, przynajmniej w punkcie wyjścia, spory geograficzne izdecydować...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta