Konieczna tajemnica
Konieczna tajemnica
Rozmowa ze Sture Allénem, stałym sekretarzem Akademii Szwedzkiej
Czy ma pan ulubiony wiersz Wisławy Szymborskiej?
To wspaniała poetka. Trudno mi wybrać jeden wiersz. Bardzo lubię wiersz o szóstym akcie w teatrze, gdy martwi wstają wyrywając sobie z serc sztylety i kłaniają się publiczności, o szakalu pozbawionym samokrytyki, wiersz o języku, o trudności z odpowiedzią na pytanie cudzoziemki, czy w Polsce jest zimno -- o całej gamie uczuć, które porusza to pytanie i o banalnej odpowiedzi, która jest kompromisem językowym.
Czy członkowie Akademii Szwedzkiej czytali wiersze Wisławy Szymborskiej tylko w szwedzkich przekładach?
Nie. Zwykle czytamy też przekłady na inne "duże" języki. Szymborską czytaliśmy także w przekładach niemieckich i angielskich.
Czy zna pan osobiście Wisławę Szymborską?
Poznałem ją tylko przelotnie podczas jej pobytu w Sztokholmie w 1993 roku. Ogromnie się cieszę, że przyjedzie osobiście po odbiór nagrody i że wygłosi tradycyjny wykład noblowski w sali Akademii Szwedzkiej.
Tegoroczne kłopoty personalne Akademii związane z zawieszeniem udziału w pracach przez kolejnego członka spowodowały lawinę spekulacji na temat sytuacji Akademii i pana roli w wewnętrznych konfliktach. Czy wewnętrzne spory Akademii...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta