Dobre rokowania
Przemysł mięsny -- stan i perspektywy
Dobre rokowania
Od 1993 roku przemysł mięsny ma ujemną rentowność, a jego wyniki ekonomiczne są gorsze od również nie najlepszych rezultatów całego przemysłu spożywczego. W dodatku w przemyśle mięsnym trzeba się w najbliższych latach liczyć z falą bankructw, które w pierwszym rzędzie dotkną jednostki najmniejsze bądź najsłabsze ekonomicznie. Mimo to perspektywy rysujące się przed branżą mięsną można w sumie uznać za. .. pomyślne. Przeświadczenie takie uzasadniają dwie przesłanki: duża w Polsce elastyczność dochodowa popytu na mięso oraz rosnące szanse eksportowe. Warunkiem sprawdzenia się tych prognoz jest utrzymanie dotychczasowego tempa rozwoju gospodarki, bo tylko dzięki temu możliwe będzie utrzymanie wzrostu płac realnych oraz zakotwiczenie się na rynku wschodnim, który staje się dla polskich produktów mięsnych podstawowym rynkiem eksportowym.
Mięso po urynkowieniu
Następstwem urynkowienia gospodarki, a więc zniesienia dotacji (wynosiły one około 20 proc. ) iurealnienia cen mięsa był znacznie mniejszy, niż można było się spodziewać, spadek jego spożycia. Zdaniem prof. Romana Urbana z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, wynikało to z nagłego zwiększenia możliwości zakupu mięsa oraz bogactwa asortymentowego przetworów mięsnych, przy jednoczesnym początkowo...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta