Pacjent obowiązkowo solidarny
Ubezpieczenia zdrowotne według rządu
Pacjent obowiązkowo solidarny
Jedynie kluby SLD i PSL poparły w środę rządowy projekt ustawy o ubezpieczeniach zdrowotnych. Kluby opozycyjne -- UW, UP oraz KPN i BBWR -- opowiedziały się za odrzuceniem projektu w całości. Dowodziły, że nowe zasady zwiększą obciążenia finansowe społeczeństwa, zrujnują system ulg podatkowych i nie zmienią sytuacji służby zdrowia, pieniędzy ze składek nie będzie bowiem więcej niż dotychczas z budżetu. Marek Balicki (UW) przytoczył opinię jednego z ekspertów, że proponowane przez rząd zasady są niebezpieczne dla państwa i szkodliwe dla obywateli.
Projekt ustawy o ubezpieczeniach zdrowotnych przewiduje, że wszyscy obywatele płaciliby obowiązkowo składkę na ubezpieczenia zdrowotne w wysokości 10 procent podstawy wymiaru składki płaconej na ubezpieczenia społeczne. W zamian za to otrzymywaliby świadczenia zdrowotne. Ponieważ ubezpieczenia społeczne mają się cechować solidaryzmem społecznym, niezależnie od płaconej składki wszyscy będą otrzymywali ten sam pakiet usług medycznych -- świadczenia służące poprawie zdrowia iratowaniu życia, opieka nad...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta