Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W oczekiwaniu na negocjacje

12 grudnia 1996 | Kraj | AF IT

Strajk lekarzy

W oczekiwaniu na negocjacje

Lekarze związkowcy szacują, że w proteście uczestniczy 46 tysięcy medyków. Strajkowano w ponad 650 szpitalach i 1100 przychodniach. Premier Włodzimierz Cimoszewicz stwierdził, że strajku nie można pogodzić z etyką zawodu lekarza. Trybunał Konstytucyjny uznał, że nie ma sprzeczności między konstytucją a kodeksem pracy w kwestiach dotyczących negocjowania ponadzakładowych układów zbiorowych pracy. Ogólnopolski ZZ Lekarzy nie przerwał akcji: oczekujemy negocjacji w sprawie spełnienia naszych postulatów.

Pomówienia o amoralność

Strajk OZZL ma w kraju różne formy i poparcie. Jacek Wutzow, wiceprzewodniczący związku, powiedział, że orzeczenie TK oznacza powrót do "pata legislacyjnego": -- Rząd musi rozwikłać ten problem, bo on jest projektodawcą kodeksu pracy. -- Jacek Wutzow uważa, że związek najprawdopodobniej przystąpi do negocjacji układu zbiorowego pracy dla wszystkich pracowników ochrony zdrowia.

Lekarzy oburzyło stanowisko premiera Włodzimierza Cimoszewicza, który powiedział: -- Z wielkim ubolewaniem obserwuję zacietrzewienie organizatorów strajku służby zdrowia. To się nie daje w żaden sposób pogodzić z elementarnymi zasadami etyki zawodu lekarza. Premier dodał: -- Bezpośrednich rozmów, naruszających procedury...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 938

Spis treści
Zamów abonament