Z trudem osiągnięta stabilizacja
Ukraina
Z trudem osiągnięta stabilizacja
Marek Dąbrowski
Przez długi czas Ukraina była dla innych krajów pokomunistycznych przykładem tego, jak nie należy przeprowadzać transformacji gospodarczej. Hasła poszukiwania własnej drogi do gospodarki rynkowej, głoszone na początku lat 90. zarówno przez ekipę prezydenta Krawczuka, jak i przez większość ukraińskich partii politycznych oraz pokomunistycznych uczonych, maskowały brak politycznej woli reformowania odziedziczonego systemu gospodarczego, niechęć do przeciwstawiania się interesom różnych lobbies, a także zwykły populizm, uprawiany przez ukraiński parlament i kolejne rządy.
Odrzucając strategię szybkich reform, obraną w swoim czasie przez Polskę, Czecho-Słowację, Albanię, Estonię i Łotwę, zablokowawszy prywatyzację oraz większość zmian instytucjonalnych i strukturalnych, nie chcąc też hamować ekspansywnej polityki fiskalnej i monetarnej, władze Ukrainy w końcu 1993 r. popchnęły kraj w hiperinflację. Sprzeciwiając się odpowiedzialnej polityce makroekonomicznej w imię podtrzymywania produkcji rodzimego przemysłu i rolnictwa, doprowadzono do jednego z najgłębszych spadków oficjalnie rejestrowanego PKB w Europie Wschodniej. W przeciwieństwie do innych krajów, które weszły już na drogę wzrostu gospodarczego, spadek ten trwa nadal. Jest on częściowo rekompensowany przez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta