Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Miarka za miarkę

30 listopada 1993 | Świat | WS

Analiza bliskowschodnia

Miarka za miarkę

Umiarkowane tendencje po obu stronach: izraelskiej i palestyńskiej, nareszcie doszły do głosu, zdrowy rozsądek zwyciężył i dzięki niemu osiągnięto kompromis wyrażony w porozumieniu Arafat -- Rabin. Zagrażają mu siły ekstremistyczne zarówno w Izraelu -- "jastrzębie" odrzucający jakiekolwiek porozumienie z OWP, jak i po stronie arabskiej -- Syria i terroryści palestyńscy podważający pozycję Arafata.

O becna sytuacja bliskowschodnia jest tak postrzegana zapewne przez 90 procent światowej opinii publicznej. Z moich rozmów z politykami i komentatorami w Bejrucie wyłania się jednak zupełnie inna interpretacja. W arto ją zaprezentować, gdyż -- bez względu na ocenę jej zasadności -- stanowi punkt widzenia, który w tym regionie ma w ielką siłę perswazji, i to nie tylko w śród "ekstremistów". Ignorowanie tego może prowadzić do porażek polityki europejskiej i amerykańskiej w tej części świata.

Moi rozmówcy -- a byli nimi: minister spraw zagranicznych Libanu Fares Boueiz, wyżsi urzędnicy tutejszego MSZ i urzędu premiera, a także parlamentarzyści -- należą do elity politycznej tego kraju. Choć jest ona w dużej mierze podporządkowana Syrii, to jednak zależność ta nie jest absolutna. Tak np. MSZ jest obsadzony w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 128

Spis treści
Zamów abonament