Odpowiedzialność za przestępstwo popełnione za granicą
Projekt kodeksu karnego
Odpowiedzialność za przestępstwo popełnione za granicą
Większość ustawodawstw krajowych penalizuje m. in. czyny karalne dokonane za granicą. Uzależnione jest to najczęściej od dodatkowych przesłanek odpowiedzialności, związanych z określoną kategorią przestępstw.
Tak też stanowi projekt kodeksu karnego. Z obowiązującego k. k. w ziął on zasadę terytorialności (art. 4 projektu) nakazującą stosować polską ustawę karną do każdego, kto dopuścił się przestępstwa na terytorium Polski (rzecz dotyczy również polskiego statku w odnego lub powietrznego) . Bez znaczenia jest przy tym obywatelstwo czy narodowość sprawcy. Nadto określa w rozdziale XIII warunki odpowiedzialności za czyny karalne popełnione za granicą. Tu jednak nawiązuje raczej do rozwiązań k. k. z 1932 r. Autorzy projektu wzięli jednak pod uwagę rozwój współpracy w zakresie ścigania przestępstw. Zasięg jurysdykcji krajowej w sprawach karnych to innymi słowy w łaściwość sądów polskich do rozpoznania takich spraw.
U stalenie, że ktoś dopuścił się czynu karalnego za granicą (nie zaś na terytorium Polski) możliwe jest dopiero po dokładnym określeniu miejsca jego popełnienia. Za takie projekt każe uważać -- naśladując k. k. z 1969 r. , ale używając precyzyjniejszej formuły -- miejsce, gdzie sprawca działał lub zaniechał działania, do którego był obowiązany, albo...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta