Policja bez obsługi prawnej
Policja bez obsługi prawnej
Ustawowym zadaniem policji jest ochrona bezpieczeństwa obywateli i utrzymanie porządku publicznego. Dlatego znajomość prawa i umiejętność jego stosowania ma dla policjantów pierwszoplanowe znaczenie.
Trudno też w yobrazić sobie pełnienie służby bez kompetentnej i sprawnej obsługi prawnej. U stawa z 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych określa obowiązki radcy w organach administracji państwowej. Należą do nich przede w szystkim: wydawanie opinii prawnych i udzielanie porad, opiniowanie projektów aktów normatywnych i innych aktów prawnych oraz informacja prawna. Akt zobowiązuje kierowników jednostek organizacyjnych do zasięgania opinii radcy prawnego przed podjęciem decyzji o istotnym znaczeniu gospodarczym lub społecznym, zapewniania udziału tegoż w postępowaniu przed sądami i innymi organami stopnia wojewódzkiego i wyższego oraz w postępowaniu z udziałem kontrahenta zagranicznego, a także do zapewnienia radcy prawnemu stosownych warunków i niepolecania czynności w ykraczających poza zakres obsługi prawnej.
Radca jest niezbędny
Nie trzeba dowodzić, że komendanci policji jako organy administracji państwowej powinni stosować się do w spomnianej ustawy. Zwłaszcza działania przy zbiorowych naruszeniach porządku publicznego w ymagają konsultacji specjalisty z zakresu prawa administracyjnego, cywilnego i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta