Jak walczyć z szarą strefą
W zeszłym roku szara strefa mogła rozrosnąć się nawet do 14,5 proc. PKB. Rząd przygotowuje kolejne rozwiązania, by ją ograniczyć.
Anna CieŚlak-Wróblewska
Im słabiej ma się gospodarka, tym szara strefa większa. Takie stwierdzenie znalazło potwierdzenie w danych Głównego Urzędu Statystycznego sprzed kilku dni, który oszacował, że cała gospodarka cienia w 2012 r. sięgnęła 14,5 proc. PKB, czyli znacznie więcej niż 12,6 proc. PKB rok wcześniej. – W 2013 r. rozmiary szarej strefy w gospodarce mogły być podobne jak w 2012. Poprawa koniunktury nastąpiła dopiero w drugiej połowie roku, co dla firm i innych podatników mogło być jeszcze nieodczuwalne – uważa Tomasz Kaczor, główny ekonomista BGK.
Na rozroście szarej strefy cierpi budżet państwa, przede wszystkim z tytułu mniejszych wpływów z podatku VAT (w zeszłym roku z tego powodu konieczna była nawet nowelizacja budżetu). Im trudniej bowiem na rynku, tym większa skłonność wśród firm do ukrywania części swoich dochodów i unikania obciążeń podatkowych.
Minister finansów Mateusz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta