Perspektywy gospodarcze w 1997 roku
Czechy, Słowacja, Węgry
Perspektywy gospodarcze w 1997 roku
Wprawdzie to Węgry rozpoczynały proces przekształceń gospodarczych w regionie, a Czechy i Słowacja dołączyły dopiero w 3 lata później, ale obecnie szacuje się, że sektor prywatny w Czechach i na Węgrzech wytwarza około 70 proc. produktu krajowego brutto, natomiast najwyższym tempem wzrostu PKB charakteryzuje się Słowacja. Mimo wielu podobieństw w przebiegu procesu transformacji, sytuacja gospodarcza, jak też najbliższe perspektywy tych trzech państw kształtują się odmiennie.
Czechy:
W raporcie o gospodarce Czech z lipca 1996 roku eksperci OECD wysoko ocenili stopień zaawansowania reform makroekonomicznych i politykę stabilnej wymiany walutowej. Dzięki programowi powszechnej prywatyzacji sektor prywatny wytwarza 70 proc. PKB. Handel zagraniczny zmienił orientację ze wschodnio- na zachodnioeuropejską, a udział w nim Unii Europejskiej wynosi 60 proc. Inflacja od trzech lat waha się na poziomieokoło 9 proc. Donajważniejszych osiągnięć gospodarki czeskiej zaliczyć należy również jeden z najniższych poziomów bezrobocia, wzrost PKB plasujący Czechy w czołówce regionu oraz zgodę społeczną na prowadzenie reform.
Międzynarodowa agencja Standard & Poor przyznała Czechom najwyższą -- w porównaniu z innymi krajami Europy Wschodniej i Środkowej -- ocenę (A) w rankingu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta