Obronić się przed smogiem
Około 10 procent przedwczesnych zgonów nauka przypisuje zwiększonemu narażeniu na dwutlenek siarki. Przy wzroście stężeń o 5 procent umieralność dobowa wzrasta o 8 przypadków. ..
Obronić się przed smogiem
Barbara Cieszewska
Ostatnie badania potwierdziły, że istnieje ścisły związek między stopniem zanieczyszczenia powietrza, głównie dwutlenkiem siarki, a wzrostem liczby zachorowań i zgonów. Naukowcy z Instytutu Medycyny Pracy w Sosnowcu udowodnili to po raz pierwszy w kraju. Przeprowadzili serię badań tzw. panelowych na losowo dobranej próbie dzieci, a więc na organizmach najbardziej wrażliwych na zanieczyszczenia. Tezę tę na podstawie badań epidemiologicznych potwierdzono także dla dorosłej populacji. Narażenie na zwiększone stężenia dwutlenku siarki powoduje w ciągu roku dodatkowych 512 zgonów, a w wyniku podwyższonych stężeń pyłu umierają dodatkowo 252 osoby.
Na Zachodzie podobne badania przeprowadzane są od wielu lat. W Polsce nigdy dotąd. Chodziło więc o to, by prawidłowości stwierdzone gdzie indziej zweryfikować w konkretnej sytuacji, a najlepiej w najbardziej zanieczyszczonym skrawku Polski, w aglomeracji katowickiej.
Dla wielkich miast Europy Zachodniej naukowcy opracowali scenariusze, które obrazują tzw. ryzyko zdrowotne, jakie ponoszą mieszkańcy. Scenariusz dla jednomilionowego miasta dla trzech...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta