Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak wyjść z Jordanu

03 marca 1997 | Publicystyka, Opinie | JP

KONSTYTUCJA

Słowo kompromis dominowało w trakcie debaty w Zgromadzeniu Narodowym, która przypominałaraczej pierwsze niż drugie czytanie

Jak wyjść z Jordanu

JERZY PILCZYńSKI

Gra o nowąkonstytucję wchodzi w decydującą fazę. Podczas drugiego czytania projektu głos zabrało 230 mówców. Zgłoszono 480 poprawek. Znaczna część dotyczyła spraw szczegółowych i wynikała raczej z brakuznajomości kwestii przedyskutowanych drobiazgowo w Komisji Konstytucyjnej. Liczna grupa zmierzała jednak do tego, aby nowakonstytucja mogła być uchwalona w warunkach zgody narodowej i kompromisu.

Słowo kompromis dominowało w tej debacie, która przypominała raczej pierwsze niż drugie czytanie. O ile mówcy z trybuny wygłaszali polityczne przemówienia bądź analizowali projekt przedstawiony przez Komisję Konstytucyjną, o tyle w kuluarach mówiło się głównie o zgłoszonym w ramach wniosków mniejszości projekcie obywatelskim, mającym stanowić alternatywę. Trwał bowiem proces konsultacji w tej sprawie zainicjowany przez marszałka Józefa Zycha.

Za sukces tych rozmów można niewątpliwie uznać zbliżenie stanowisk ugrupowań popierających projekt parlamentarny z Episkopatem.

Fiaskiem, jak się wydaje, zakończyły się negocjacje z"Solidarnością". Nie ukrywał tego w swym...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1010

Spis treści
Zamów abonament