Odtwarzanie dźwięków
Muzyka bez głośników
Odtwarzanie dźwięków
Urządzenia do reprodukcji dźwięku znamy wszyscy. Do najprostszych należą zwykłe głośniki, w które wyposażone są chociażby przenośne radia. Jednak, jak się okazuje, ruchoma membrana nie jest jedynym sposobem wytwarzania fal dźwiękowych.
W XVIII wieku Włoch Giuseppe Tartini zaobserwował ciekawe zjawisko akustyczne. Nakładające się na siebie dwie fale dźwiękowe tworzą trzeci dźwięk o częstotliwości równej różnicy między dwoma pierwszymi. Tak jak dzieje się to, gdy np. słuchamy muzyki organowej. Powstały w taki sposób ton został nazwany dźwiękiem Tartiniego. Dokładnie takie samo zjawisko zachodzi podczas interferencji fal ultradźwiękowych, które nie są w normalnych warunkach słyszalne (są zbyt "wysokie") przy pomocy tak niedoskonałego instrumentu, jak ludzkie ucho. Większość z nas może bowiem słyszeć częstotliwości od 15 Hz do 20 tys. Hz, choć zdarzają się osoby obdarzone czulszym słuchem. Wykorzystując ultradźwięki i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta