Trzy kroki do przodu
W Hucie Zawiercie inwestycja goni inwestycję
Trzy kroki do przodu
Gdy w 1990 roku zastanawiano się, czy polskie hutnictwo ma jeszcze przyszłość, na biurku dyrektora Huty Zawiercie leżał już gotowy biznesplan. Efekt? -- Przestarzała wówczas huta, która miała podzielić los innych tego typu zakładów, dzisiaj jako jedyne przedsiębiorstwo w branży posiada nowoczesną linię ciągłego odlewania stali i zakład produkcji tlenu. W ciągu 10 miesięcy tego roku -- po dwóch latach "bycia ma minusie" Zawiercie wypracowało 11 mld zł zysku netto.
Podglądanie świata
-- Zdawaliśmy sobie sprawę z tego, że daleko nam do hut amerykańskich czy japońskich. Mimo że mieliśmy fatalną technologię, postanowiliśmy zmienić profil produkcji. Nie chcieliśmy być tylko dostawcą półproduktów, na które nie było chętnych -- mówi dyrektor naczelny Huty Zawiercie Ryszard Kasztelnik.
Obecnie huta wytwarza oprócz półproduktów różnego rodzaju pręty, kątowniki, resory dla wielu gałęzi przemysłu. 50 proc. całej produkcji idzie na Daleki Wschód, głównie do Tajwanu. Przedstawiciele huty byli wysyłani regularnie na Zachód i dokładnie instruowani, na co mają patrzeć i gdzie pytać. Efektem tych wyjazdów była np. używana, ale w miarę nowoczesna japońska walcownia.
Cztery...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta