Wysoka cena za zniesienie kary śmierci
KODEKS KARNY
Dożywotniaizolacja
Wysoka cena za zniesienie kary śmierci
JERZY SZUMSKI Choć może wydawać się to paradoksalne, intensyfikacja ruchów abolicjonistycznych ukierunkowanych na zniesienie kary śmierci zepchnęła w cień zainteresowanie inną ewentualnością, mianowicie dożywotnim pozbawieniem wolności.
Autorzy skierowanego do Sejmu projektu kodeksu karnego postulują trafnie eliminację kary śmierci i wprowadzenie dożywotniego pozbawienia wolności, tyle że z możliwością warunkowego przedterminowego zwolnienia dopiero po odbyciu 25 lat kary. Ich zdaniem może ona "skutecznie przejąć funkcję zabezpieczenia społeczeństwa przed najgroźniejszymi przestępcami", a także "czynić zadość społecznemu poczuciu sprawiedliwości w razie popełnienia najcięższych zbrodni".
Propozycja ta spotkała się z krytyką (w tym niżej podpisanego) , przede wszystkim ze względu na zbyt długi -- wporównaniu z krajami zachodnioeuropejskimi -- okres wymagany do ubiegania się o warunkowe zwolnienie oraz utrzymanie w projekcie drugiej długoterminowej kary pozbawienia wolności, tj. 25 lat.
Nietrudno zauważyć, że wprowadzenie dożywocia ma być swego rodzaju ceną zapłaconą za zniesienie kary śmierci, i to ceną wygórowaną, jeżeli zważyć, iż nawet przewodniczący komisji kodyfikacyjnej prof. K. Buchała uważa, że ta nader kontrowersyjna dziś...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta