Nie istnieje poczucie humoru
TEORIA INFORMACJI
Odczuwania śmieszności można się nauczyć
Nie istnieje poczucie humoru
Znaukowego punktu widzenia, a konkretnie z teorii informacji, której podstawy stworzył amerykański matematyk Claude E. Shannon jeszcze w latach 40. w Bell Telephone Laboratories, wynika niedwuznacznie, że nie istnieje coś takiego jak poczucie humoru.
Wyobraźmy sobie
mapę narysowaną w Brazylii, nie zawierającą ani jednego słowa, tylko znaki topograficzne. Mapa trafia pocztą do Szwecji, do rąk dobrego kartografa. Rozpoznaje on fragment dorzecza Amazonki. A więc informacja została nadana, odebrana i zrozumiana, porozumienie nastąpiło. Bywają jednak szczególne przypadki informowania, gdy informacja dociera do odbiorcy, choć Bogiem a prawdą nie została nadana. Mamy wówczas do czynienia z parainformowaniem. Jest ono możliwe wtedy, gdy jakiś system (urządzenie albo człowiek) został wcześniej naładowany informacjami, zapamiętał je i skojarzył.
Gdy do dziennikarzy siedzących w kawiarni podchodzi ich kolega i bez słowa wstępu oznajmia: " Ajednak Wiśniewski", posługuje się parainformacją. Poparainformował kolegów po piórze, że korespondentem w Paryżu nie został Kowalski, choć wydawało się, że ma większe szanse. Gdy dwóch mężczyzn spotyka się na ulicy ijeden pyta: " Kiedy? ", a drugi odpowiada: "...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta