Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Granice ryzyka

10 marca 1997 | Nieruchomości, budownictwo | CC

PRZEPISY

Granice ryzyka

Prawa własności nieruchomości nie da się zastrzec na rzeczsprzedającego do czasu uiszczenia ceny, bo kodeks cywilnyzezwala na to tylko wtedy, gdy chodzi o rzeczy ruchome i prawa majątkowe. W tych wypadkach kupujący stanie się pełnoprawnym właścicielem rzeczy dopiero po uiszczeniu ceny. Do tego czasu jego prawo własności jest jakby zawieszone.

Gdyby mogło tak być w przypadku nieruchomości, kupujący który by nie wytrzymał trudów spłaty ceny z odsetkami, musiałaby zwrócić mieszkanie firmie. Ta jednak musiałaby zwrócić mu to wszystko, co otrzymała tytułem ceny i mogłaby dochodzić wynagrodzenia za "zużycie" mieszkania czy budowy.

Drogę dla leasingodawcy widać więc wyraźnie -- trzeba zatrzymać prawo własności. Skoro nie da się przy sprzedaży, trzeba od sprzedaży odstąpić, a oddać klientowi kupione mieszkanie czy budowę do używania za opłatą, czyli wynająć. Nie wydzierżawić, bo to inny rodzaj...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1017

Spis treści
Zamów abonament