Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gdzie jest młodzieniec Rafaela?

29 kwietnia 2017 | Plus Minus | Marek Kozubal
źródło: materiały prasowe
Losy „Damy z gronostajem” Leonarda da Vinci przez dłuższy czas były związane z „Portretem młodzieńca” Rafaela.  Dopiero w 1944 lub 1945 obrazy rozdzielono. „Damę” moźna obecnie podziwiać w Krakowie. Czy „Portret” ukryty jest w Australii?
autor zdjęcia: John Macdougall
źródło: AFP
Losy „Damy z gronostajem” Leonarda da Vinci przez dłuższy czas były związane z „Portretem młodzieńca” Rafaela. Dopiero w 1944 lub 1945 obrazy rozdzielono. „Damę” moźna obecnie podziwiać w Krakowie. Czy „Portret” ukryty jest w Australii?
Tymczasowe biuro Hansa Franka w Neuhaus w Bawarii. Tu w 1945 roku przechowywano zrabowane obrazy.
źródło: materiały prasowe
Tymczasowe biuro Hansa Franka w Neuhaus w Bawarii. Tu w 1945 roku przechowywano zrabowane obrazy.

Szwajcaria, Niemcy, Australia, a nawet Rosja – tam wiodą tropy związane z najbardziej poszukiwanym na świecie obrazem zrabowanym w czasie wojny przez Niemców. Portret pędzla Rafaela Santi w tajemniczy sposób zniknął z kolekcji gubernatora Hansa Franka.

W budynku Fundacji XX. Czartoryskich w Krakowie wisi oryginalna rama, ale w niej jest już tylko reprodukcja „Portretu młodzieńca" pędzla Rafaela Santi. Od ponad 70 lat obraz ten budzi emocje wśród poszukiwaczy skarbów. Jest symbolem zagrabionych dzieł sztuki w czasie wojny.

W czasie wojny rywalizowali o niego przywódcy Trzeciej Rzeszy. „Portret młodzieńca" stał się też celem poszukiwań obrońców sztuki, słynnych „Monuments men", działających w szeregach amerykańskiej armii. W kolejnych latach jego tropami podążali spadkobiercy, historycy sztuki i służby specjalne.

Skarby Izabeli

Na przełomie XVIII i XIX wieku Izabela Czartoryska stworzyła muzeum, którego siedzibą była Świątynia Sybilli w Puławach – budynek wzorowany na antycznych ruinach rzymskiej świątyni. Obok wybudowała tzw. Dom Gotycki, w którym umieszczone zostały dzieła sztuki europejskiej.

Jej syn, książę Adam Jerzy Czartoryski, który był ambasadorem Rosji przy królu Sardynii Karolu Emanuelu IV, wzbogacał zbiory matki. Od włoskiej rodziny Giustinianich kupił „Portret młodzieńca" przypisywany Rafaelowi Santi. Wraz z nabytymi wcześniej „Krajobrazem z miłosiernym Samarytaninem" Rembrandta van Rijn oraz „Damą z gronostajem" Leonarda da Vinci stanowiły one perły kolekcji Czartoryskich.

W sumie w zbiorach Izabeli Czartoryskiej znalazło się...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10738

Wydanie: 10738

Zamów abonament