Dialog głuchych
Tak jak druzgocącym wypaczeniem prawdy historycznej jest zaprzeczanie, że niektórzy Polacy byli współwinni Shoah, nie mniej niszczącym wypaczeniem prawdy historycznej jest utrzymywanie, że naród polski jako taki odpowiedzialny jest za ludobójcze czyny popełnione przez innych.
Trwający właśnie „dialog głuchych", który wybuchł w wyniku przyjętego w Polsce ustawodawstwa, niepotrzebnie zagraża odwróceniem budowanego od dziesięcioleci procesu zbliżenia i uzdrowienia polsko-izraelskich relacji. Debatę podsyca wiele zrozumiałego bólu i gniewu po obu stronach. Potrzebna jest wzajemna empatia i odwaga, aby spojrzeć na problemy oczami rozmówcy i wielkodusznie zaakceptować tę perspektywę.
Gdyby rządy Polski i Izraela były skłonne wydać wspólną deklarację wzorowaną na poniższym projekcie, ten bolesny epizod prawdopodobnie mógłby zostać produktywnie zakończony. Polska była pierwszą ofiarą niemieckiej agresji w czasie II wojny światowej. Wówczas na polskiej ziemi hitlerowcy rozpoczęli przeprowadzanie tego, co zostało uznane za najgorszą zbrodnię we...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta