Teraźniejszość, a więc przeszłość i przyszłość sądownictwa
Adam Strzembosz, pierwszy prezes Sądu Najwyższego
Teraźniejszość, a więc przeszłość i przyszłość sądownictwa
Kondycja sądownictwa w Europie, również zachodniej, nie skłania do optymizmu. Sądy są przecież częścią struktury władzy i trudno sobie wyobrazić, aby nadwątlenie autorytetu lub wprost zakwestionowanie wiarygodności i uczciwości rządzących elit (przykładem będą zarówno Włochy, jak i Bułgaria lub Serbia) nie wpłynęło na sposób postrzegania sądów, a więc i sędziów.
To zakwestionowanie autorytetu sądów nie jest wszakże jednoznaczne. Z jednej bowiem strony ponad ćwierć miliona Belgów (przeogromna zatem liczba jak na niewielki kraj) w białym marszu wyraża nieufność wobec belgijskiego wymiaru sprawiedliwości. W całym kraju organizuje się demonstracje i strajki, protestując przeciwko odsunięciu od sprawy pedofilów sędziego śledczego przez Trybunał Kasacyjny. Z drugiej strony tenże sędzia śledczy i wielu innych sędziów śledczych we Francji, a szczególnie we Włoszech to osoby powszechnie znane, cieszące się wielkim prestiżem. Czyżby zatem najwyższe instancje sądowe były postrzegane jako zbyt ściśle wkomponowane w rządzący państwem establishment, a sędziowie śledczy należeli do ostatnich sprawiedliwych?
Nie można też zapominać o bolesnych pomyłkach sądowych. Jeśli w Wielkiej Brytanii, gdzie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta