Krajowy fundusz Mieszkaniowy
Tańszy kredyt
Szansa dla budownictwa czynszowego
Ustawa o popieraniu budownictwa mieszkaniowego, która m. in. powołała do życia Krajowy Fundusz Mieszkaniowy, funkcjonuje już niemal półtora roku. W intencji jej autorów miała się ona przyczynić do ożywienia budownictwa czynszowego.
Tymczasem według ostatnich informacji Urzędu Mieszkalnictwa, w całym kraju powstały już co prawda 74 Towarzystwa Budownictwa Społecznego (z czego 38 ma zatwierdzone przez Urząd Mieszkalnictwa statuty), ale Bank Gospodarstwa Krajowego, w którym umiejscowiony jest fundusz, udzielił zaledwie 5 kredytów na budowę 590 mieszkań czynszowych.
Zgodnie z ustawą, KFM udziela nisko oprocentowanych kredytów Towarzystwom Budownictwa Społecznego, których zadaniem jest budowa mieszkań czynszowych w gminie. Kredyty te, pokrywające obecnie maksymalnie 50 proc. kosztów inwestycji, mogą otrzymać również spółdzielnie mieszkaniowe, pod warunkiem że zdecydują się na budowę mieszkań do wynajęcia. Gminy mogą zgłaszać się do funduszu po kredyt na finansowanie infrastruktury towarzyszącej budownictwu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta