Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Słowo powódź brzmi dziś inaczej

11 grudnia 1997 | Kraj | AM

RACIBORZ

Przyjazna od wielu lat rzeka tymrazem zaskoczyła miasto

Słowo powódź brzmi dziś inaczej

ANDRZEJ MARKOWIAK

Jak wspominają najstarsi mieszkańcy, ostatnie wylanie Odry poza obwałowania w Raciborzu miało miejsce w 1939 roku, kiedy to w dzielnicy Płonia było około 30 -- 40 cm wody. Wczasietegorocznej powodzi woda sięgała tam dwóch metrów.

Największy przybór Odry w okresie powojennym wystąpił wczasie powodzi w 1985 roku, gdy na wodowskazie w Raciborzu-Miedoni zanotowano stan 835 cm, to jest 235 cm powyżej stanu alarmowego. Wtedy jednak rzeka w Raciborzu zmieściła się między wałami, choć poniżej miasta w dalszym swym biegu wyrządziła poważne szkody. W roku ubiegłym w pierwszej dekadzie września wylew Odry spowodował zatopienie części gminy Krzyżanowice, ale poziom rzeki, około 750 cm w Miedoni, dla samego Raciborza nie był groźny. Więcej szkód w mieście wyrządziły wody z wiosennych roztopów w kwietniu 1996 r. (...)

Miejsce na wygodną wiarę

Poziom świadomości zagrożeń katastrofą powodzi, jaka dotknęła nas w lipcu 1997 r. , był niewielki. (...) I nie należy tego odczytywać jako zarzut, lecz jako fakt oczywisty. Tak jak oczywiste jest, że jednostki obrony cywilnej na poziomie gmin i województw nie prowadziły ćwiczeń akcji przeciwpowodziowych. Że instytucje...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1253

Spis treści
Zamów abonament