Stan spoczynku, czyli instytucja o szczególnym i jednolitym charakterze
Jedna z gwarancjiniezawisłości sędziowskiej
Stan spoczynku, czyli instytucja o szczególnym i jednolitym charakterze
KONSTYTUCJA
TERESA ROMER
WALERIAN SANETRA
W nowej konstytucji znamienne jest nie tylko zadeklarowanie zasady, iż sądy i trybunały sprawują władzę sądowniczą, lecz także dążenie do stworzenia realnego systemu gwarancji realizacji tej zasady. Wśród tych gwarancji niewątpliwie szczególną pozycję zajmuje zasada nieusuwalności sędziów (art. 180 konstytucji) i sprzężone z nią reguły przechodzenia sędziów w stan spoczynku.
Stan spoczynku oznacza, że sędzia nie przestaje być nim (jest "sędzią" w stanie spoczynku, a nie "osobą" czy np. "emerytem" w stanie spoczynku) , tyle tylko, że dochodzi do zmiany charakteru stosunku prawnego (stosunku pracy) , w jakim pozostaje. Z istoty tej instytucji prawnej wynika, że cechą szczególną stanu spoczynku jest zaprzestanie wykonywania obowiązków orzeczniczych przez sędziego, jednakże przy zachowaniu statusu sędziego.
W myśl art. 180 ust. 3--5 konstytucji sędzia może być przeniesiony wstan spoczynku na skutek uniemożliwiających mu sprawowanie jego urzędu choroby lub utraty sił. Ustawa określa granicę wieku, po osiągnięciu której sędziowie przechodzą w stan spoczynku. Ponadto w razie zmiany...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta