Dziesięć dni, które nie wstrząsnęły światem
KLIMAT
Szczyt w Kioto zakończył się kompromisem. Polska ograniczy emisję o 8 proc. do 2010 r.
Dziesięć dni, które nie wstrząsnęły światem
KRYSTYNA FOROWICZ
Wczoraj w Kioto zakończyła się ONZ-owska konferencja w sprawie zmian klimatu. Jej uczestnicy reprezentujący 150 państw i kilkanaście organizacji międzynarodowych osiągnęli kompromis: kilkadziesiąt uprzemysłowionych państw świata ograniczy emisję do atmosfery gazów odpowiedzialnych za tzw. efekt szklarniowy, grożący gwałtownym ociepleniem klimatu na całej Ziemi. Na kilka godzin przed zakończeniem w środę obrad dodzwoniliśmy się do Kioto, do prof. Macieja Sadowskiego, przedstawiciela Polski na konferencji:
-- Propozycja przewodniczącego komitetu negocjacyjnego Raula Estrada ograniczenia przez Stany Zjednoczone i Rosję emisji dwutlenku węgla, metanu i tlenku azotu o 5 proc. do 2010 r. wstosunku do poziomu z roku 1990 zostanie prawdopodobnie przyjęta -- powiedział "Rz" prof. Sadowski (o godz. 1 w nocy czasu warszawskiego) . Polsce zaproponowano redukcję 8 proc. (w stosunku do roku bazowego 1988) . Międzynarowy consensus zostanie osiągnięty, choć przez wiele dni trwały spory między Stanami Zjednoczonymi i UE, sprzeczali się każdy z każdym, o ile zredukować i do kiedy. UE domagała się redukcji 15 proc. , Grupa 77 jeszcze ostrzejszych zobowiązań. Stany Zjednoczone opowiedziały...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta