Każda wada z osobna
OCHRONA KONSUMENTA
Trudna koegzystencja rękojmi i gwarancji
Każda wada z osobna
EWA ŁęTOWSKA
Nowelizacja kodeksu cywilnego z 1996 r. zmieniła relacje między rękojmią i gwarancją z tytułu wad rzeczy sprzedanej. Dawniej trzeba było najpierw skorzystać z gwarancji, a dopiero potem z rękojmi (dającej m. in. prawo do odstąpienia od umowy) . Teraz uprawnienia przewidziane przez oba reżimy odpowiedzialności "kupujący może wykonywać niezależnie" (art. 579 k. c. ). Co oznacza owa "niezależność"? O kontrowersjach i błędach interpretacji (zresztą tylko niektórych) tego pojęcia mówi ten artykuł.
Istnienie niezależnych od siebie roszczeń, uprawnień, a nawet całych reżimów odpowiedzialności nie jest niczym nowym w polskim prawie cywilnym (zbieg odpowiedzialności deliktowej i kontraktowej, naturalna konkurencja roszczeń z bezpodstawnego wzbogacenia z roszczeniami o naprawienie szkody i mnóstwo innych sytuacji) . Zazwyczaj gdy nic innego nie wynika albo z przepisów prawa, albo z konstrukcji ("natury") konkurujących instytucji, dochodzi do zbiegu (norm, przepisów lub roszczeń -- w zależności od sposobu ujęcia zjawiska) , i "ktoś" ma prawo wyboru roszczenia. Czasem ustawodawca, aby wyraźnie podkreślić, że jeden reżim nie eliminuje drugiego, mówi, że przepisy dotyczące pewnego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta