Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Legislacyjne uchybienia

15 grudnia 1997 | Prawo | JK

ANALIZA

Ordynacja podatkowa to zlepek dwóch ustaw

Legislacyjne uchybienia

JACEK KULICKI

Szkoda, że ostatecznie nie udało się opóźnić wejścia w życie ordynacji podatkowej. Byłoby bowiem trochę czasu na poprawienie jej oczywistych uchybień, potknięć i niekonsekwencji.

Ordynacja podatkowa to zlepek tak krytykowanej ustawy o zobowiązaniach podatkowych oraz kodeksu postępowania administracyjnego opatrzony tytułem na wyrost. Słowo to bowiem pochodzi od łacińskiego ordinatio, oznaczającego uporządkowanie. Ordynacja podatkowa więc to uporządkowany zbiór przepisów dotyczących prawa podatkowego, jego -- można zaryzykować to określenie -- nadbudowy.

Pierwsza polska ordynacja podatkowa pochodzi z 1934 r. Dotyczyła zasad powstawania, wykonywania i wygasania zobowiązań podatkowych oraz procedur podatkowych w stosunku do wszystkich podatków. W akcie tym unormowane były: procedury podatkowe; właściwość rzeczowa i miejscowa władz skarbowych; powstawanie, wykonywanie i wygasanie zobowiązań podatkowych; odpowiedzialność osób trzecich za zobowiązania; zasady udzielania informacji podatkowych; procedury karne dotyczące występków skarbowych w zakresie podatków bezpośrednich (pozostałe unormowane były w prawie karnym skarbowym) .

Poza ordynacją pozostawały przepisy z dziedziny: kontroli...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1256

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament