Antydumping -- więcej strat niż korzyści
POLEMIKI
Według autora publikacji pod powyższym tytułem ("Rz" z 22 listopada) , Bartłomieja Kamińskiego, twierdzenie, iż Światowa Organizacja Handlu (WTO) narzuciła Polsce wydanie ustawy antydumpingowej, wynika "bądź z ignorancji, bądź też znieuczciwości".
Antydumping -- więcej strat niż korzyści
W art. II ust. 2 porozumienia z 15 kwietnia 1994 r. , ustanawiającego WTO, stwierdza się, co następuje: "Porozumienia i związane z nimi instrumenty prawne zawarte wzałącznikach 1, 2 i 3, zwane dalej wielostronnymi porozumieniami handlowymi, stanowią integralne części niniejszego porozumienia, wiążące dla wszystkich członków". Otóż porozumienie w sprawie antydumpingu należy do grupy "wielostronnych porozumień handlowych" i niedopuszczalne byłoby uchylenie się od jego stosowania. To z kolei wymaga wydania odpowiednich krajowych przepisów implementacyjnych (przypominam treść art. XVI ust. 4 układu GATT, 1994: "Każdy członek zapewni zgodność swoich praw, przepisów iprocedur administracyjnych z zobowiązaniami przewidzianymi w załączonym porozumieniu") .
Stosowanie wiążących wielostronnych porozumień handlowych może być co najwyżej okresowo zawieszone, ale zgodnie zart. IX układu GATT...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta