Rok praw niezbyt dobrze znanych
Adam Zieliński, rzecznik praw obywatelskich
Rok praw niezbyt dobrze znanych
W filmie Andrzeja Wajdy "Danton" jest scena nauki francuskiej Deklaracji Praw Człowieka i Obywatela. Kąpany przez matkę malec powtarza z pamięci: "Ludzie rodzą się i pozostają wolni i równi z punktu widzenia prawa. Różnice społeczne mogą się opierać tylko na użyteczności wobec społeczeństwa". Dalej malec nie pamięta. Dostaje od matki po łapach i zaczyna od początku: "Ludzie rodzą się i pozostają wolni i równi (...)" I jeszcze raz po łapach. I jeszcze raz.
Dziś trudno byłoby wyobrazić sobie taką scenę w związku z nauczaniem dzieci tekstu Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, uchwalonej przez ONZ 15 grudnia 1948 r. Od czasu wielkiej rewolucji francuskiej zmieniły się nie tylko metody kształcenia. Po prostu dziś nikt nie uczy tekstu Deklaracji. W rezultacie mało kto zna jej artykuł pierwszy: "Wszyscy ludzie rodzą się wolni i równi w godności i prawach. Są oni obdarzeni rozumem i sumieniem oraz powinni postępować w stosunku do siebie wzajemnie w duchu braterstwa". Jeszcze mniej znane są artykuły następne.
Rok 1998, w którym obchodzić będziemy 50. rocznicę uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, ogłoszony został przez ONZ Rokiem Praw Człowieka. Będzie to więc rok praw nas wszystkich, zarazem także, niestety, rok praw,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta