Bomba, czy sposób na energię
Z tony odpadów powstaje 200-250 m sześc. gazu wysypiskowego
Bomba, czy sposób na energię
KRYSTYNA FOROWICZ
W wielu krajach gaz z wysypisk śmieci jest wykorzystywany jako lokalny nośnik energii. W Polsce na prawie 800 składowisk odpadów komunalnych tylko 20 zaopatrzonych jest w instalacje do pozyskiwania energetycznego gazu.
Zagospodarowanie odpadów komunalnych w naszym kraju polega na ich składowaniu w 90-95 proc. Ponad 80 proc. tych składowisk daleko odbiega od standardu przyjętego w Unii Europejskiej - podaje dr inż. Bolesław Maksymowicz z Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Ekologii Miast w Łodzi.
Naukowcy obliczyli, że z jednej tony odpadów pochodzących z terenu dużego miasta powstaje 200-250 m sześc. gazu wysypiskowego. Składa się on w połowie z metanu, prawie 25-30 proc. dwutlenku węgla, azotu (10-20 proc. objętości) oraz 350 różnych gazów. Jedynie metan i siarkowodór oraz gazy z grupy węglowodorowej mają znaczenie ze względu na możliwość wytwarzania energii cieplnej.
Gaz z wysypisk dla dużych miast w Polsce ma praktycznie stały skład o zawartości prawie 60 proc. objętości metanu oraz średniej wartości opałowej 20000 kJ/Nm sześc. i w związku z tym najlepiej nadaje się do wykorzystania energetycznego - podaje dr...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta