Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zahamowanie reform

12 stycznia 1994 | Ekonomia | MD

Budżet 1994

Zahamowanie reform

Marek Dąbrowski

Studiując projekt budżetu na rok 1994 oraz towarzyszących mu decyzji systemowych, nie sposób uciec od ostrzeżenia Janusza Beksiaka, wypowiedzianego przed przeszło dwoma miesiącami, iż grozi nam "duże pod względem struktury administracyjnej, słabe i wścibskie państwo". Niebezpieczeństwo dryfu etatystycznego i interwencjonistycznego wynika nie tylko ze wzrostu budżetowej redystrybucji PKB, o czym pisałem na łamach "Rz" z 6 bm. oraz z otrzymywania, a częstokroć powiększania interwencyjnych funkcji budżetu w sferze gospodarczej ("Rz" z 10 stycznia) . Do tego samego wniosku dojdziemy, jeśli przyjrzymy się polityce społecznej oraz tzw. sferze budżetowej, a także relacjom rząd -- gminy.

Bomba emerytalna

Kolejny raz dotacje do ubezpieczeń społecznych rosną nie tylko w wyrazie nominalnym (o 35, 3 proc. ), ale i realnym (o 6, 5 proc. ), osiągając 20, 3 proc. wydatków budżetu państwa ogółem i 6, 9 proc. PKB. Całość wydatków obu funduszy ubezpieczeniowych (FUS i Fundusz Emerytalno-Rentowy Rolników) wyniesie 18, 5 proc. PKB. Jeśli jednak w przypadku FUS większość wpływów (64, 5 proc. w 1994 r. wobec 63, 7 proc. w r. 1993) pokrywana będzie z wysokich składek (45 proc. wynagrodzeń) , to w przypadku emerytur i rent rolniczych składki pełnią...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 166

Spis treści
Zamów abonament