Reforma TAK, dwanaście wielkich województw NIE
PODZIAŁ ADMINISTRACYJNY
Jeszcze o zmianieterytorialnejorganizacji państwa
Reforma TAK, dwanaście wielkich województw NIE
ZBIGNIEW MIKO łAJEWICZ
Potrzeba głębokiej reformy systemu zarządzania państwem i jego terytorialnej organizacji wydaje się dzisiaj sprawą oczywistą i pilną. Dziewiąty już rok trwający proces transformacji dziwnie omija tak ważną dziedzinę życia publicznego. W rezultacie ciągle dominuje w Polsce wysoce scentralizowany system zarządzania państwem i finansami publicznymi, nadal funkcjonują stare struktury administracyjne, a także układ i rozdział kompetencji, zadań i środków działania między różne szczeble i różne struktury władzy publicznej. Nadal utrzymuje się narzucony ponad dwadzieścia lat temu podział kraju na małe, niesamodzielne województwa, od samego początku oceniany powszechnie jako wadliwy i nieracjonalny.
Ujawnione natomiast zostały propozycje reform strukturalnych, w tym dotyczących liczby i wielkości województw, będące dziś przedmiotem ostrych kontrowersji i sporów.
Jakie województwa
(. .. ) Nową terytorialną organizację państwa należy oprzeć na silnych i dużych województwach, w pełni upodmiotowionych, zarówno na płaszczyźnie ekonomicznej, jak i administracyjno-prawnej.
Ich cechą podstawową jest posiadanie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta