Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Miasta huczą jak Niagara

04 lutego 1998 | Nauka i Technika | KF

ŚRODOWISKO

Głuchota zagraża 40 proc. społeczeństwa

Miasta huczą jak Niagara

KRYSTYNA FOROWICZ

Hałas staje się największą plagą współczesnych miast. Bywa bardziej dokuczliwy niż zanieczyszczone powietrze i przechlorowana woda w naszych kranach. Oddziałuje niszcząco na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne. Wciąż nie do końca zdajemy sobie sprawę zjego szkodliwości.

Na hałas powyżej 60 decybeli narażonych jest w Polsce prawie 10 milionów mieszkańców miast. Zły klimat akustyczny występuje na 21 proc. powierzchni kraju. Zpowodu hałasu drogowego przekraczającego wnocy 50 d B cierpi 35 proc. ludności wiejskiej. Uporczywe dźwięki docierają do rezerwatów ienklaw specjalnie przez ludzi chronionych. Cisza staje się luksusem na miarę złota.

Nie ucho, a cały organizm

Od lat znany jest fatalny wpływ hałasu na słuch, ale naukowcy dopiero od niedawna badają jego działanie na cały organizm. Najnowsze doniesienia naukowe dowodzą, że hałas zwiększa ryzyko zawału serca. Do takiego wniosku doszli m. in. lekarze w Szwecji, którzy przeanalizowali wszystkie przypadki zawałów mięśnia sercowego u mężczyzn w okresie dwóch lat.

Hałas niewątpliwie wpływa destrukcyjnie na nasze zdrowie. Powoduje zaburzenia umysłu, jest...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1301

Spis treści

Wyprawa na Nanga Parbat

Zamów abonament