Jakie zmiany w kodeksie postępowania cywilnego
DYSKUSJA
Jakie zmiany w kodeksie postępowania cywilnego
K RZYSZTOF KOłAKOWSKI
Kodeks postępowania cywilnego od początku nie grzeszył spójnością rozwiązań i terminologii. Ostatnie obszerne zmiany, wprowadzone przez ustawę z 1 marca 1996 r. (Dz. U. nr 43, poz. 189) , bazowały w istotnej mierze na przepisach kodeksu przedwojennego. Dużo się jednak przez dziesięciolecia, jakie upłynęły od jego uchwalenia, zmieniło i u nas, i na świecie. Mimo to przeniesiono niekiedy w całkowicie nie zmienionym brzmieniu przepisy, które swą niejednoznacznością budziły już od dawna spory w doktrynie i orzecznictwie. Niektóre z nich pozostają w sprzeczności z pozostałymi przepisami kodeksu. Pora to zmienić.
Projekty zmian w części kodeksu dotyczącej egzekucji każą się zastanowić, czy przy okazji nie należałoby dokonać głębszej nowelizacji, bez czekania na nieuniknione, ale zapewne odległe, całościowe opracowanie nowego kodeksu.
W szczególności za nowelizacją obejmującą także część pierwszą kodeksu przemawiają niewątpliwie dotychczasowe doświadczenia z funkcjonowaniem instytucji apelacji i kasacji. Opowiadam się więc za wykorzystaniem sposobności i dokonaniem obszerniejszego przeglądu przepisów dotychczasowego kodeksu pod kątem ich ujednolicenia i poprawienia.
Zakres takich zmian zależeć powinien od możliwości ich rzeczowego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta