Jeden samochód -- tona odpadów
RECYKLING
W krajach UE wycofuje się rocznie 9 mln aut, w Polsce 100 tys.
Jeden samochód -- tona odpadów
KRYSTYNA FOROWICZ
Dyrektywa UE zakłada, że od 1 stycznia 2005 r. maksimum 15 proc. wagi samochodu może pozostać jako odpady przeznaczone na wysypisko. Od 1 stycznia 2015 r. tylko 5 proc. jego wagi. Reszta -- 95 proc. -- musi ulec odzyskowi w postaci części i zespołów zamiennych, materiałów lub może być spalana, co nazywa się odzyskiem energetycznym. Dyrektywa UE dopuszcza recykling termiczny, ale uważa go za zło konieczne. Preferuje recykling materiałowy, bez względu na relacje ekonomiczne.
Komisja Europejska określiła "samochód o zakończonym życiu" jako jeden z priorytetowych strumieni odpadów i zainicjowała szeroko zakrojony program i ch przetwarzania pod kątem odzysku materiałów.
Przeciętnie samochód waży tonę. Gdy zakończy swój żywot, pozostaje tona odpadów, takich jak: złom metalowy, złom metali nieżelaznych, guma, tworzywa sztuczne, tekstylia, szkło, katalizatory oraz to co mokre -- oleje przepracowane, płyny hamulcowe i chłodnicze, osady ściekowe i inne. Wkrajach UE w "obiegu" jest 335 mln samochodów, wycofuje się z eksploatacji średnio rocznie 9 mln. Blisko 75--80 proc. wagi samochodu trafia do recyklingu, czyli ponownego przerobu....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta