Miłosierdzie państwa
Od jesieni wstrzymywana jestrealizacja programu przeciwdziałania przemocy rodzinnej
Miłosierdzie państwa
ELIZA OLCZYK
W noclegowniach i ośrodkach niosących pomoc ludziom w trudnej sytuacji życiowej nie przestrzega się żadnych norm dla warunków w nich panujących. Organizacje niosące pomoc zwykle otrzymują od gmin najgorsze lokale. W wielu noclegowniach ludzie stłoczeni są w niewyobrażalny sposób, zimą mieszkają w nie ogrzewanych pomieszczeniach lub pozbawieni są ciepłej wody. W ośrodkach pomocowych zdarzają się przypadki handlu dziećmi, czasami za wiedzą kierownictwa. Do takich warunków często trafiają kobiety z dziećmi, będące ofiarami przemocy w rodzinie i z tego powodu zmuszone opuścić swój własny dom.
Stworzenie ośrodków pomocy z prawdziwego zdarzenia dla kobiet i dzieci będących ofiarami przemocy w rodzinie -- z hotelami, poradnictwem prawnym, psychoterapeutą, lekarzem zaufania (m. in. wykonywałby on nieodpłatnie obdukcje, które są dowodem w sprawie o znęcanie się) -- przewiduje rządowy program "Przeciw przemocy -- wyrównać szanse", który jest współfinansowany przez UNDP. Pełnomocnik rządu do spraw rodziny Kazimierz Kapera chce jednak renegocjować z UNDP warunki umowy w sprawie programu. Jego zdaniem program trzeba rozszerzyć na przeciwdziałanie przemocy wobec młodzieży. Trudno jednak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta