Ten konieczny szósty krok
Nowe prawo dewizowe -- bez rewolucji i bez obaw
Ten konieczny szósty krok
Najpóźniej za dwa tygodnie rząd prześle do Sejmu projekt nowej ustawy prawo dewizowe, zatwierdzony w zeszłym tygodniu przez Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów. Jedną z najważniejszych cech projektowanej ustawy jest to, że nie przyniesie ona rewolucji liberalizacyjnej w polskim ustawodawstwie dewizowym, a tylko -- formalnie niezbyt duże -- powiększenie zakresu swobody dewizowej w porównaniu ze stanem obowiązującym obecnie.
Zakres tej swobody określa w tej chwili przede wszystkim prawo dewizowe z 2 grudnia 1994 roku (z nowelizacją z 27 października 1995 r. ) oraz zarządzenie ministra finansów (z 16 stycznia 1996 roku) w sprawie ogólnych zezwoleń dewizowych, a dokładniej -- trzecia nowelizacja tego rozporządzenia, obowiązująca od 4 lutego 1997 roku. Według projektowanej ustawy, od ograniczeń dewizowych mają być wolne w całości obroty bieżące oraz znaczna część transakcji kapitałowych. Zezwolenia dewizowego mają natomiast wymagać wszystkie transakcje kapitałowe, które dotyczą okresu krótszego niż jeden rok, a także transakcje kapitałowe rezydentów z nierezydentami z krajów spoza OECD (oznaczające eksport kapitału z Polski) .
W praktyce więcej niż formalnie
W praktyce powiększenie zakresu liberalizacji dewizowej w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta