Taniej, szybciej, sprawniej
Sąd polubowny alternatywą dla sądów powszechnych
Taniej, szybciej, sprawniej
WOJCIECH MICHALEWICZ
Proces przed sądem powszechnym nie jest jedyną metodą rozwiązywaniasporów. Równie dobrze możnakorzystać z postępowania polubownego. Jest onosprawniejsze, bo mniej sformalizowane, i tańsze.
Kodeks postępowania cywilnego, księga 3 "Sąd polubowny", reguluje podstawowe zasady tej procedury związane z wyborem sędziów, wyrokiem oraz trybem nadawania tym wyrokom tytułów wykonawczych.
Podstawową cechą tego postępowania jest fakultatywność. Jeśli strony swobodnie dokonają takiego wyboru, co wyraża umowa zwana zapisem na sąd polubowny, to są nim związane (art. 697 kodeksu postępowania cywilnego) dopóty, dopóki taka umowa obowiązuje. Oznacza to, że nie można żądać rozpoznania sporu przez inny sąd. Jest to możliwe dopiero po utracie mocy prawnej przez tę umowę. Gdyby któraś ze stron wystąpiła do sądu powszechnego z pozwem dotyczącym sprawy określonej w umowie zapisu, pozew zostałby odrzucony (art. 199 k. p. c. ).
Umowa zapisu
Zapis na sąd polubowny jest całkowicie dobrowolny. Jego skuteczność zależy od spełnienia wymogów określonych w przepisach art. 697 i 698 k. p. c. Pierwszy -- umowa zapisu musi być pisemna (art. 698 § 1 k. p. c. ). Inna forma...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta