Most na rzece Nil
ARCHEOLOGIA
Polskie odkrycia między III a IV kataraktą
Most na rzece Nil
KRZYSZTOF KOWALSKI
W połowie marca powróciła z Sudanu ekipa polskich archeologów, która pod kierunkiem dra Bogdana Żurawskiego prowadziła tam badania. To, co przywiozła, przechodzi najśmielsze oczekiwania. Polacy penetrowali brzegi Nilu w Nubii, pomiędzy III a IV kataraktą. Na tych dziewiczych pod względem archeologicznym terenach odkryli osady i cmentarzyska, kurhany kryjące groby wodzów i wojowników mniej więcej z III stulecia p. n. e. , gdy kwitło królestwo meroickie.
Informowaliśmy już o tych odkryciach. Pobieżnie zdawaliśmy sprawę z trudności, jakie sprawia teren, topografia, ruchome wydmy praktycznie niedostępne bez dobrego samochodu terenowego (ten problem wciąż nie doczekał się rozwiązania) . Informowaliśmy również, że polska ekspedycja korzysta z motorowej łodzi, nazwanej zresztą "Rzeczpospolita" -- w związku z patronatem prasowym, jaki sprawujemy nad wyprawą. I ta właśnie łódź -- japoński ponton z podwójnym dnem napędzany amerykańskim 25-konnym silnikiem Merkury, umożliwiła dokonanie sensacyjnego odkrycia.
Suchą stopą
Na prawym brzegu Nilu, niedostępnym od lądu,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta