Życie wolne od bólu
MEDYCYNA
Nawet niewielkie dolegliwości mogą przerodzić się w przewlekłe cierpienia
Życie wolne od bólu
ZBIGNIEW WOJTASIń SKI
Coraz więcej osób narzeka na bóle głowy, stawów, mięśni oraz kręgosłupa. Aż 49 proc. Polaków zawsze ma przy sobie jakiś środek przeciwbólowy. Prawie 80 proc. populacji powyżej 15. roku życia co najmniej raz w miesiącu narzeka na bóle głowy, z tego trzy czwarte cierpi kilkakrotnie w miesiącu.
Środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe są najczęściej zażywanymi lekami obok antybiotyków i preparatów witaminowych. Według agencji IMS, w 1997 r. Polacy kupili 128 mln opakowań tego typu leków, sprzedawanych bez recepty. Można je nabyć niemal wszędzie -- zarówno w aptekach, jak i w supermarketach, kioskach i stacjach benzynowych. Są łatwo dostępne, gdyż w ocenie lekarzy są bezpieczne, nawet w samodzielnym stosowaniu.
Leki do wyboru
Trzeba jedynie pamiętać, że środki te usuwają jedynie objawy, nie przyczynę dolegliwości. Nie zapobiegają też żadnej chorobie. Jeśli po trzech dniach bóle nadal się utrzymują, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Mogą ujawniać rozwój tak groźnych schorzeń, jak kamica nerkowa, zapalenie wyrostka robaczkowego lub zawał serca (bóle mostkowe) . Gorączka może...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta