Dostęp do istotnych informacji
Następstwa udziału wtestach nuklearnych
Dostęp do istotnych informacji
Jeśli państwo podejmuje ryzykowne działania, które mogą wiązać się z ukrytymi negatywnymi skutkami dla zdrowia osób biorących w nich udział, poszanowanie życia prywatnego i rodzinnego na podstawie art. 8 wymaga istnienia skutecznej i dostępnej procedury, pozwalającej domagać się istotnych iodpowiednich informacji.
W ielka Brytania przeprowadziła sześć prób nuklearnych na Wyspie Bożego Narodzenia w latach 1957--1958. Siła bomb była wielokrotnie większa niż tych zrzuconych na Hiroszimę i Nagasaki. Podczas wybuchów wojskowi mieli obowiązek stać w szeregu na otwartym powietrzu, tyłem do kierunku wybuchu, zoczami zamkniętymi izakrytymi przez dwadzieścia sekund po eksplozji.
Skarżący twierdzili, że wystawiono żołnierzy na promieniowanie radioaktywne w celach eksperymentalnych. Władze temu zaprzeczyły. Wyjaśniły, że w owym czasie panowało przekonanie, iż wystarczy być daleko od miejsca wybuchu, żeby uniknąć szkodliwego promieniowania.
Nie ma żadnej dokumentacji dotyczącej stopnia ewentualnego narażenia na promieniowanie żołnierzy McGinleya i Egana. Ich zdaniem chodziło o uniknięcie przyszłej ewentualnej odpowiedzialności za szkody wywołane promieniowaniem. Władze podkreśliły, że zwcześniejszych doświadczeń wynikało, iż personel pełniący obowiązki takie jak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta