Ważne orzeczenie: dla przeszłości i przyszłości
Adam Strzembosz, pierwszy prezes Sądu Najwyższego
Ważne orzeczenie: dla przeszłości i przyszłości
Trybunał Konstytucyjny 24 czerwca wypowiedział się wprzedmiocie zarzutów o niezgodności z konstytucją dziewięciu przepisów ustawy z 17 grudnia 1997 r. zmieniającej prawo o ustroju sądów powszechnych. Zastrzeżenia odnoszące się do ośmiu artykułów uznano za bezzasadne istwierdzono, że tylko jeden przepis narusza procedurę stanowienia prawa (brak opinii Krajowej Rady Sądownictwa) .
Orzeczenie to wywoła zapewne silny rezonans. Oburzy dotkniętych przyjętymi w ustawie regulacjami oraz przeciwników wszelkich rozliczeń ze stalinowskim totalitaryzmem, spotka się zpoklaskiem innych, którzy tego oczekiwali. Spotka się też -- wolno przypuszczać -- zpozytywnymi inegatywnymi glosami prawników.
Nie chcę rozpoczynać takiej dyskusji, która by się odnosiła do argumentacji TK związanej zkonkretnymi zastrzeżeniami co do konstytucyjności poszczególnych unormowań. Pragnę natomiast zwrócić uwagę czytelników na doniosłość wielu wypowiedzi TK odnoszących się do naszej przeszłości ido sposobu rozumienia niezawisłości sędziowskiej, awięc tego specyficznego wymogu stawianego osobom sprawującym wymiar sprawiedliwości, wymogu nadającego szczególną wartość decyzjom podejmowanym przez sędziów, akształtującym stosowanie prawa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta