Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Stary surowiec, nowe technologie

20 lipca 1998 | Nauka i Technika | KF

BIOMASA

W Polsce powstała Rada ds. Rozwoju Wykorzystania Odnawialnych Źródeł Energii

Stary surowiec, nowe technologie

KRYSTYNA FOROWICZ

Dwie tony suchej biomasy -- słomy lub suchego drewna -- są równoważne energetycznie tonie węgla kamiennego. Zastępowanie węgla biomasą rozwiązuje problem odsiarczania spalin. Emisja dwutlenku węgla jest zerowa. Popiół może być wykorzystywany jako nawóz mineralny.

Profesor Piotr Kowalik z Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Gdańskiej od lat przekonuje, że węgiel jest brudny i drogi, a słoma czysta i tania. Ochrona środowiska to dziś biznes, na którym można zarobić. Dlatego naukowcy zajmujący się tą dziedziną coraz częściej chcą rozmawiać językiem ekonomii, przemysłu, techniki. Energetyka odnawialna jest najlepszym tego przykładem.

Prof. Maciej Nowicki, prezes Fundacji Ekofundusz twierdzi, iż przy użyciu biomasy i biogazu wieś polska w 80 proc. mogłaby wyeliminować paliwa kopalne jako źródło energii na cele grzewcze, z korzyścią dla środowiska, dla klimatu i kieszeni jej mieszkańców.

Biznes na słomie

W Polsce produkuje się blisko 25 mln ton słomy rocznie. Co roku marnuje się na polach 8--12 mln ton. Tę ilość można by było wykorzystać w kotłowniach na wsiach do ogrzewania domów. Gdyby rozwinąć sieć biogazowni,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1443

Spis treści
Zamów abonament